top of page
Ara

NUMEROLOJİ VE SEMBOLİZM

Numeroloji gibi sezgisel bilimler söz konusu olduğunda birçok insan şüpheci olma eğilimindedir.

Bu anlaşılabilir bir durumdur, ne de olsa bizler pratik, mantıklı ve anlaşılır bir dünyada yaşıyoruz - en azından bir dereceye kadar.


Şüpheciler, isminizin kişiliğinizi yansıttığı veya doğum tarihinizin geleceğinizle ilgili bazı şeyleri önceden haber verdiği fikrinin zorlama olduğunu düşünürler.

Yine de, biraz daha derine bakmak için zaman ayırırsanız, bu algının ne kadar kusurlu ve sınırlayıcı olduğuna şaşırabilirsiniz.


Aslında, yalnızca kanıtlanabilen, dokunulabilen, kendi gözlerinizle görebildiğiniz şeyleri kabul etmeye bağlı kalırsanız, bu pek de pratik olmayan dünyada uzun süre hayatta kalma şansınız çok azdır.


Eminim ki en şüpheci insan bile hayatında "gizemli fenomenler" yaşamış ve bunlara tereddüt etmeden yanıt vermiştir. Sadece bunu gizemli olarak adlandırmazlar ya da sonuçlarını düşünmezler. Ne de olsa bundan uzak durmak daha güvenlidir.


-Ω-


Örneğin, kaç kez birinin size baktığını "hissettiniz" ve arkanızı döndüğünüzde falanca kişinin size baktığını gördünüz.

Böyle bir şeye ne tür bir açıklama getirirsiniz? Sonuçta, siz ve size bir metre öteden bakan kişi arasında görünür ya da maddi hiçbir bağlantı yoktu. Peki mesaj nasıl oldu da uzayı aşıp beyninizi uyardı?

Hayatımız boyunca bu tür bir içgüdülerin bizi ya da bir başkasını felaketten kurtardığı pek çok örnek olduğunu söyleyebiliriz. Tıpkı bu tür ince sinyalleri alamayacak kadar kapalı görünen insanların, içgüdülerine biraz daha duyarlı olsalardı kaçınabilecekleri kötü durumlara girdiklerini gördüğümüz gibi.


-Ω-


Yine de pek çok şüpheci insan için içgüdü kabul edilebilir bir şeydir.


Hayvanlar alemi bununla büyür ve insanlar bunu kabul eder. Ancak sezgi, içgüdünün evrimleşmiş, sofistike bir biçimi değilse nedir? Bilgiyi rasyonel bir düşünce sürecinden geçirmeden özümsemek ve kabul etmek yaygındır, bunu her zaman yaparız.


Gerçek şu ki, gerçek, pratik veya maddi olduğunu düşündüğümüz şey ile sezgisel olarak adlandırdığımız şey arasında gerçek bir ayrım yoktur. Madde dünyası gerçektir ya da öyle görünmektedir, ancak gerçekliğin her saniye trilyonlarca küçük ve o kadar da küçük olmayan şekilde değiştiği düşünüldüğünde bu tartışmaya açıktır.


-Ω-


NUMEROLOJİ BİR KÖPRÜDÜR


Semboller (sayılar ve harfler, isimler ve tarihler) arasındaki ilişkiyi ve neyi temsil ettiklerini tanır. Elbette bu sezgisel bir ilimdir ve bir Numerolog olarak ben isminiz ile kişiliğiniz hakkında söyledikleri arasındaki bağlantıları bulmak üzere eğitildim. Ya da doğum tarihiniz ve geleceğiniz hakkında söyledikleri.


Numeroloji, ikisi arasında var olan kalıpların ve bağlantının incelenmesidir. Sembolizm, eşzamanlılık, gizemler, fizik, hatta psikoloji, bilinmeyenin yüzeyini çizen parmaklardır.


-Ω-


SAYILARIN SEMBOLİZMİ


Dokuz kardinal sayı sadece dokuz özel arketipi değil, aynı zamanda hepimizin büyüme ve olgunluğumuzu tamamlamak için geçtiği dokuz gelişim aşamasını da sembolize eder.


Sembolik psikolojinin en güzel örneklerinden birinde, 9 sayısının şekli bir kurşun üzerinde bir daire içerir, bu da bir döngünün tamamlanmasını, başlangıca geri dönüşü temsil eder, bu aynı zamanda 9 sayısına herhangi bir sayı eklendiğinde kendisine geri dönmesi gerçeğinde de kendini gösterir.


Örneğin, 9 artı 5'i toplarsanız 14 elde edersiniz, bu da toplanırsa (14'ün 1'i ve 4'ü) tekrar 5 yapar. 8 artı 9 17 eder, bu da 1 ve 7 toplanırsa bize yine 8 verir.


9'a bakmanın üç farklı yolu - sembolün şekli, matematiksel tuhaflığı ve Numeroloji'de neyi temsil ettiği - birbiriyle yakından ilişkili özellikleri ortaya çıkarır.


-Ω-


Sayıların sembolleri onların doğasını yansıtır.


Örneğin 1 sayısının sütun şekli bu rakamın bağımsızlığını, liderliğini ve gücünü yansıtır.


Alçakgönüllü, hassas ve diplomatik 2 ise esnek gücünü sembolize eder: Bastırılması ve ezilmesi kolaydır, ancak esnektir ve bir yay gibi 2, 1'den çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tekrar yükselir.


3 sayısı kendini ifade etmeyi, sözel sanatı, coşkuyu ve ilhamı temsil eder. Tüm sayılar arasında en yaratıcı olanıdır ve bu, bu dünyadaki ve yukarıdaki dünyadaki her şeyi kucaklamaya hazır olan açık ve davetkar şeklinde yansıtılır.


Kare şeklindeki 4 sayısı ayakları yere basan bir sayıdır. Yere oturur ve diğer sayılar için bir temel ve destek kayasıdır. Sınırlamaları (genellikle kendi koyduğu) ve disiplini temsil eder; asla hayalperest değildir.


5 sayısı tüm sayılar arasında en dinamik olanıdır ve sembol merkez noktası etrafında dönüyor gibi görünür. 5 her şeyi en az bir kez deneyecektir ve doğasına uygun olarak önü ve arkası açıktır.


6 sayısı tüm sayılar arasında en sevgi dolu ve fedakâr olanıdır, aile olma sayısıdır ve sevgiye gebedir.


7 sayısı düşünür ve münzevidir. Gerçeğin arayıcısıdır ve bana kollarını açmış bilge yaşlı bir adamı hatırlatır. Elinde bir lamba tutuyor ve cevapları ararken ışığını parlatıyor.


8 sayısı, ruhani ve maddi dünya arasındaki dengeyi temsil eder ve sembol, üst üste dizilmiş iki daire içinde cennet ve dünyayı yansıtır.


9 sayısı daireyi tamamlar, 6 gibi çok sevgi dolu bir sayıdır, ancak 6'nın sevgisini aileye, arkadaşlara ve topluma gönderdiği yerde, 9 sevgisini dünyalara verir. İnsancıldır.


Sayıları belirli kişilere ve durumlara uyguladıkça, birçok nüansları size açıklanacaktır. Çok geçmeden sayıların sadece aydınlatıcı değil, aynı zamanda eğlenceli olduğunu da fark edeceksiniz.

-Ω-

bottom of page