top of page
Ara

BİLİNÇLİ FARKINDALIK İÇİN 12 UYGULAMA

Hepimiz bilinçli farkındalığı - iç huzur - arzularız ama bu gerçekte nedir ve onu nasıl buluruz?

Kendi içinizdeki huzuru geliştirmenize yardımcı olacak farkındalık uygulamalarını keşfediyoruz.


Bilinçli farkındalık - iç huzur. Kulağa rüya gibi geliyor, değil mi? Hayatlarımız bu kadar yoğun, stresli ve kaotik hale gelmişken kendi içimizde sakin bir alan bulmak nasıl mümkün olabilir? Ancak içimizdeki o daha sessiz alana erişmek için kullanabileceğimiz bazı ipuçları ve teknikler bulunuyor. Sadece nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekiyor.


-Ω-


İç huzur nedir?


İç huzur, kendinizle, başkalarıyla ve etrafınızdaki dünyayla rahat hissettiğiniz bir sükûnet halidir. Kaygı, endişe ve stresten daha az etkilenerek, tamamen anda ve rahat olmaktır.


Bilinçli farkındalığı deneyimlediğinizde, kim olduğunuzu - güçlü yönlerinizi, kusurlarınızı, arzularınızı, hayallerinizi - sizi siz yapan her şeyi kabul edersiniz. Ayrıca çevrenizdeki dünyayı ve ortaya çıkan durumları daha kabullenici hissedersiniz, böylece kaygı, endişe ve stresten daha az olumsuz etkilenirsiniz.


-Ω-


İç huzur aslında eylem halindeki soğukkanlılıktır.


İç huzuru bulmak, stresten kısa süreliğine uzaklaşmak veya rahatlama anlarıyla ilgili değildir. İç huzur hali, soğukkanlılık yoluyla korunabilir. Soğukkanlılık, hayatın karşınıza çıkardığı çeşitli iniş çıkışlardan bağımsız olarak sakin ve dengeli bir zihin durumunu korumanıza yardımcı olan öğrenebileceğiniz bir beceridir. Yani, işler yolundaysa iyisinizdir ama işler yolunda gitmiyorsa da iyisinizdir. Farkındalık işin anahtarıdır.


Bilinçli farkındalık dilediğiniz bir şey değildir. Yaptığınız ve olduğunuz bir şeydir.


-Ω-


İç huzuru bulmanıza yardımcı olacak 12 farkındalık çalışması


-Ω-

1. Meditasyon

Basit bir eylem olmasına rağmen, meditasyon zihinsel durumunuzu derinden etkileyebilir. Sakinliği ve daha derin bir huzur duygusunu geliştirmeye yardımcı olur.


Nasıl meditasyon yapılır? Koşuşturmadan uzakta rahat bir yer bulun. Gözlerinizi kapatın, derin bir nefes alın ve yavaşça verin. Mükemmel bir meditasyon olması konusunda endişelenmeyin; birkaç dakika bile insanın hayatında büyük bir fark yaratabilir. Unutmayın, Spotify, uygulamalar veya internetteki kaynaklar size yardımcı olmak için burada.

Yolculuk meditasyonlarımızı dinlemek için Bengisu Meditasyonu kanalımıza abone olun.


-Ω-


2. Anda yaşayın

Kendinizi ne sıklıkla geçmişe takılıp kalmış ya da gelecek hakkında endişeli hissederken buluyorsunuz? Eğer siz de ortalama bir insan gibiyseniz, muhtemelen çok sık. Ancak bildiğiniz gibi, şu an gerçekten sahip olduğumuz tek şeydir. Onu kucaklayın, yaşayın. Hayat anda ortaya çıkar.


Şimdiki zamanda nasıl yaşanır? Yemek yemek, yürümek ve hatta ev işleri yapmak gibi günlük işleri yaparken, kendinizi tamamen deneyime kaptırmaya çalışın. Duyularınızı harekete geçirin. Çevrenizin nasıl göründüğüne, sesine, kokusuna ve hissine dikkat edin. Bu beyninize mini bir tatil vermek gibidir ve etkisi iç huzur hissi uyandırır.


-Ω-


3. Olumlu bir zihin faaliyeti geliştirin

Zihnimiz güçlüdür. En büyük müttefikimiz ya da en büyük düşmanımız olabilir. Her şey onu nasıl kullandığımızla ilgilidir. İyiye odaklanarak olumlu bir zihin yapısı geliştirmeyi öğrendiğimizde, iç huzurumuzu geliştirmeye başlarız.


Olumlu bir zihin nasıl geliştirilir? Güne olumlu bir sözle başlayın. Nelerden heyecan duyduğunuzu veya nelere minnettar olduğunuzu bir günlüğe yazın. Olumsuz bir düşünce içeri sızmaya çalışırsa, üzerini çizin ve olumlu bir şeyle değiştirin.


-Ω-


4. Kendinize karşı sevgi geliştirin

Başkalarını sevmek kendimizi sevmekle başlar. Bu her zaman kolay bir yolculuk değildir. Bunu anlıyoruz. Ancak iç huzur söz konusu olduğunda, amaç kim olduğunuzu takdir etmeyi öğrenmek, güçlü yönlerinizi beslemek ve kusurlarınızı kucaklamaktır. Siz eşsiz bir şekilde kendinizsiniz ve bu kutlanacak bir şeydir.


Kendinize karşı sevginizi nasıl geliştirebilirsiniz? Kendinizle ilgili sevdiğiniz şeyleri yazmak için bir dakikanızı ayırın. Eğer bir ya da iki tümseğe çarparsanız, en iyi arkadaşınızı hayal edin. Sizin hakkınızda neleri sevdiğini söylerlerdi?


-Ω-


5. Kişisel bakım yapın

Fiziksel, zihinsel ve duygusal sağlığımıza özen göstermek bir lüks değil, bir gerekliliktir. Her gün kendinize zaman ayırmayı unutmayın. Sadece bunu hak etmekle kalmazsınız, aynı zamanda iç huzura yol açan öz sevgiyi geliştirmenin de önemli bir yoludur.


Kişisel bakım nasıl uygulanır? Biraz "kendinize zaman" ayırın. Evet, gerekirse bunu takviminize koyun ve ona sadık kalın! Heyecan verici bir roman, rahatlatıcı bir banyo, doğada huzurlu bir yürüyüş ve hatta rahatlatıcı bir yoga veya masaj gibi neyi seviyorsanız ona zaman ayırın.


-Ω-


6. Huzurlu bir yer hayal edin

Mutlu veya huzurlu bir yeri görselleştirmek zihninizi olumlu ve sakinleştirici bir şekilde harekete geçirir, stres faktörlerinden zihinsel bir kaçış biçimi olarak hareket eder ve iç huzur duygusunu teşvik eder.


Huzurlu yerinizi nasıl görselleştirebilirsiniz? Gözlerinizi kapatın ve kendinizi tamamen huzurlu hissettiğiniz bir yer düşünün. Bu bir sahil, orman ya da bir anı bile olabilir. Ne görüyor, duyuyor ya da kokluyorsunuz? Stresli hissettiğiniz anlarda, zihninizde bu yeri ziyaret edin.


Tek başınıza bunu yapmak zorsa Mutlu Olduğum Alan meditasyonunu deneyin.


-Ω-


7. Etkili nefes almayı öğrenin

Kulağa garip geliyor, değil mi? Ancak çoğumuz nefesimizi tam potansiyeliyle kullanmıyoruz. Derin, bilinçli nefes almanın son derece sakinleştirici bir etkisi olabilir. Stres veya endişe anlarında, nefesinize odaklanmak için birkaç dakikanızı ayırın. İç huzurunuzu geliştirmek için nefesinize güvenebileceğinizi kısa sürede fark edeceksiniz.


Nasıl etkili nefes alınır? Kare nefes tekniği ile başlayabilirsiniz.

Nefes alın, tutun, nefes verin, tutun. Bunu kendi hızınızda yapın veya içinizden sayarak uygulayın. 4 saniyede alın, 4 saniye dolu tutun, 4 saniyede verin, 4 saniye boş tutun.


Yönlendirme ihtiyacı duyarsanız Kare Nefes tekniğimizi dinleyerek uygulayabilirsiniz. Bu çalışmayı her gün yapabilirsiniz.

Eğer nefesi tutmak sizi zorluyorsa sadece uzun nefesler alıp vermeyi deneyin.


-Ω-


8. Doğaya çıkın

Doğanın yatıştırıcı bir zihinsel etkisi vardır. İçinize huzur duygusu aşılamak için doğayla bağlantı kurarak biraz zaman geçirin. Çok maceracı bir şey yapma konusunda endişelenmeyin, bunu çok basit tutabilir ve yine de faydalarını görebilirsiniz.


Doğaya nasıl çıkılır? Parkta yürüyün, bahçeyle uğraşın, ormanda bulunun ya da bulutların süzülüşünü izleyin. Internet üzerinden dinleyeceğiniz doğa sesleri size getirmenin harika bir yoludur.


-Ω-


9. Şükredin

Şükür enerjisi odağınızı hayatınızda eksik olan şeylerden zaten sahip olduklarınıza kaydırabilir. Hayatımızda var olanlar için şükrettikçe bize daha fazlası gelir - bolluk enerjisi - bu çekim yasasıdır. İç huzura giden hızlı bir yoldur. Minnettar olduğunuz şeyleri not etmeyi günlük bir alışkanlık haline getirin. İyi şeylere odaklanmak tüm günümüze bakışımızı değiştirebilir.


Nasıl minnettar olunur? Bugün size neşe veren üç şeyi yazın. Bunlar lezzetli bir yemek veya güzel bir kahkaha kadar basit olabilir.


-Ω-


10. Kabullenme üzerine çalışın

Hayat belirsizliklerle ve kontrol edemediğimiz unsurlarla doludur. Her şeyin nasıl olmasını istediğinizden ziyade olduğu gibi kabul etmeyi deneyin. Bu pasif olmak veya pes etmek anlamına gelmez, aksine durumun gerçekliğini kabul etmek ve ona karşı değil onunla birlikte çalışmak anlamına gelir.


Kabullenme üzerinde nasıl çalışılır? Bir dahaki sefere hayat karşınıza bir zorluk çıkardığında, duygularınızın yargılamadan gelip gitmesine izin vermeye çalışın. Bazen bir durumu kabullenmek, onun üzerimizdeki gücünü ortadan kaldırabilir.


-Ω-


11. Yargılamama pratiği yapın

Bu, düşüncelerinizi ve duygularınızı 'iyi' veya 'kötü' olarak etiketlemeden gözlemlemeyi öğrenmekle ilgilidir. Yargılamama pratiği yaparak, kabullenme ve iç huzur için alan yaratırsınız.


Yargılamama pratiği nasıl yapılır? Kendinizi yargılayıcı davranırken yakaladığınızda, bunun sadece bir düşünce olduğunu hatırlayın. Tıpkı gökyüzündeki bir bulut gibi geçecektir.


-Ω-


12. Daha derin bağlantıları teşvik edin

Ruhunuzu besleyen ilişkiler geliştirin. Sizi canlandıran ve size huzur veren insanlarla vakit geçirin. Bu, tüm zorlu ilişkilerden kaçınmanız gerektiği anlamına gelmez, ancak olumlu ve destekleyici bireylerden oluşan güçlü bir destek ağına sahip olmaya çalışın.


Daha derin bağlantılar nasıl geliştirilir? Sizi gördüğünü ve desteklediğini hissettiren bir arkadaşınızı arayın veya aile üyeleriyle vakit geçirin. Bu birliktelik anları bize farkına varmadığımız şekillerde huzur getirebilir.


-Ω-


Unutmayın, bu ipuçları herkese uyan tek bir çözüm değildir. Size uygun olanı alın, deneyin ve iç huzura giden benzersiz yolunuzu bulun. Bilinçli farkındalığınızı geliştirmek ve size yardım etmek için buradayız.


Sakinliğinizi geliştirmenize yardımcı olan rehberli meditasyon ve nefes çalışmaları: Bengisu Meditasyonu


bottom of page