top of page
Ara

Bedeninizi Sevmeniz İçin 8 Olumlama

Bu ilham verici beden olumlamaları ile vücudunuzun tadını çıkarın, kendinizi takdir edin ve kendi teninizde daha güvende hissedin.


Hepimiz olumsuz bir beden imajıyla mücadele ettiğimiz anlar yaşarız. Belki de odaklandığımız görünüşümüzdeki bir "kusur" ile ilgili bir güvensizliktir ya da vücudumuz büyük bir değişim geçiriyordur. Fiziksel olarak ne olursa olsun, olumlamalar sizi bedeninize güven duymaya ve ruh sağlığınızı iyileştirmeye yönlendirebilir.


Olumlamalarla çalışmak, kendinizle yaptığınız konuşmayı değiştirebilir ve sert sözleri sevgi dolu sözlerle değiştirerek olumsuz iç sesinizin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. İster değişen bir bedenle, ister kronik bir hastalıkla ya da sadece algılanan kusurlarla uğraşıyor olun, günlük rutininize beden olumlamaları eklemek, bedeninizi kucaklamanıza ve kendi teninizde daha güvende hissetmenize yol açabilir.


-Ω-


Kendinizi bedeninizde rahat hissetmeye başladıkça ruhsal olarak ta güçlenmeye başlayacaksınız.


-Ω-


Bilinçli Farkındalık için 12 Uygulama: İç huzuru bulmanıza yardımcı olacak 12 farkındalık çalışması


-Ω-


Beden Olumlamaları Nasıl Güven Oluşturur?

Kendiniz hakkında olumlu sözler söylemek - hatta düşünmek - zihniniz üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Araştırmalar, olumlamaların beynin kendini işleme (kişinin benlik duygusu) ve olumlu değerleme ile ilişkili bölgelerindeki aktiviteyi artırdığını ve beyne ödüller sunduğunu göstermektedir. Olumlamalar, vücudun stres hormonu olan kortizolü düşürmeye bile yardımcı olabilir.


Olumlu ve sağlıklı beden olumlama sözcükleri kendinizle ilgili algınızı temelden değiştirebilir.


Bir olumlamanın tüm amacı, şu anda var olmayan bir inanç yaratmaktır. Şu anda mevcut bedeninizde güzel olduğunuzu onayladığınızda, bilinçaltınızı bu inancı benimsemesi ve gerçeğe dönüştürmesi için eğitmiş olursunuz.


-Ω-


Bedeninizi sevmenizi, ona güzel sözler söylemenizi, masaj ile onu rahatlatmanızı ve spor ile onu güçlendirmeniz gerektiğiniz söyler.


-Ω-


8 Pozitif Beden Olumlaması

Şu anda bedeninizle olan ilişkiniz ne olursa olsun, aşağıdaki olumlamalar, öz-sevginin önündeki engelleri yıkmak için söyleyebileceğiniz sözler sunmaktadır. Bu mantralar, vücudunuz hakkında kendinize güven duymanıza engel olan sınırlayıcı inançların üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Her gün kendinize bu sevgi ve nezaket sözcüklerini söylemek için zaman ayırma hediyesini verin.


-Ω-


1. "Bedenimde güzelim; ŞİMDİ'deyim."

Ne zaman kullanılır: Genel olarak vücudunuz hakkında olumsuz hissediyorsanız ve iç monologlarınızı değiştirmeye ihtiyaç duyuyorsanız...


Gücünüze odaklanmak için "Bedenimde güçlüyüm; ŞİMDİ varım" da diyebilirsiniz.


-Ω-


2. "Ben sadece bedenim değilim."

Ne zaman kullanılır: Herhangi bir nedenle dış görünüşünüze aşırı odaklanmışsanız ve bütün, muhteşem benliğinizi görmek için merceği genişletmeniz gerekiyorsa...


Bu mantra, fiziksel görünümünüzü değerinizden ayırmanız gerektiğinde yardımcı olur; bu da yaşla birlikte vücudunuzdaki değişimleri görmeye başladığınızda (özellikle kadınlar için) zor olabilir.


Siz bedeninizden çok daha fazlasısınız. Buna gerçekten inandığınızda, değerinizin fiziksel görünümünüzden değil, karakterinizden ve ruhunuzdan geldiğini anlayabilirsiniz.


Ayrıca yaşlanmanın kaçınılmaz değişimleriyle mücadele edenler için "Bedenim sağlıklı ve minnettarım" ve "Bedenim güzel ve onu kucaklıyorum" gibi olumlamalar öneriyoruz.


-Ω-


3. "İşte buradayım."

Ne zaman kullanılır: Vücudunuzla bağlantınız kopmuş hissediyorsanız...


Ayna çalışması, kendinizle daha uyumlu hale gelmek için güçlü bir uygulamadır.

Ayna çalışmasında, aynanın karşısında durur ve vücudunuzun çeşitli bölümlerini onaylarsınız. Denemek için bir aynanın karşısına geçin ve kendinize güzel olduğunuzu söyleyin, vücudunuzun parçalarını takdir etmeye ve kabul etmeye özel bir özen gösterin. Kendinize kollarınızın ne kadar güzel olduğunu, bacaklarınızın ne kadar güçlü olduğunu söyleyin.


Vücudunuzda topraklanmış hissetmek için, aynada gözünüzün içine bakın ve doğal güzelliğinizi sözlü olarak kabul edin. Kendinizi gerçekten görün, vücudunuzda yaşayan "siz "i gözünüzde canlandırın ve kendinizle tamamen var olmanın keyfini çıkartın.


Vücudunuzu olumlayan ifadeleri günlük rutininize dahil etmek, vücudunuzu kucaklamanıza ve kendi teninizde daha güvende hissetmenize yardımcı olabilir.


-Ω-


4. "Sevgi ve kabul görmeye değerim ve bunu hak ediyorum."

Ne zaman kullanılır: Kilo veya vücut ölçüleriyle mücadele ediyorsanız...


Bu olumlama zihninizi tartıdaki sayıdan uzaklaştırarak birçok olumlu niteliğinizi görmenizi sağlar.


Sizi tanımlayan unsurlara odaklanın - kendinizde değer verdiğiniz nitelikler ve insanların sizin hakkınızda sıklıkla fark ettikleri ve size iltifat ettikleri şeyler. Belki de bu liderliğiniz, nezaketiniz, saçınız, ebeveynliğiniz, atletik becerilerinizdir. Kendinize şu gerçeği hatırlatın: Kilonuz sizin değerinizi belirlemez.


-Ω-


5. "Ben güçlü ve dirençliyim. Vücudum '...' yapabilir."

Ne zaman kullanılır: Kronik ağrı veya hastalıkla uğraşıyorsanız...


Bedeninizin zorluklarla karşılaştığı bir durumdaysanız neyin mümkün olduğuna odaklanmanıza yardımcı olması için bu kelimeleri kullanın. Kronik ağrı veya hastalığın tamamen üstesinden gelmek imkansız olsa da (ve bir olumlama kesinlikle çok gerçek bir sağlık sorununu ortadan kaldırmayacaktır), kendi kendine konuşmanızı değiştirmek, yapamayacağınız şeylere takılıp kalmanızı önlemeye yardımcı olur.


Vücudunuza minnettarlık duymak için olabildiğince farklı mantralar bulmaya çalışın. "..." yaptığımda vücudum iyi hissediyor diyebilirsiniz. Örnek olarak "banyo yaptığımda", "doğada yürüdüğümde" ve hatta basitçe "hareketsiz yattığımda" olabilir.


-Ω-


6. "Ben eşsizim ve bedenim bana ait. Onu olduğu gibi takdir etmeyi ve sevmeyi seçiyorum."

Ne zaman kullanılır: Vücudunuzu başkalarının vücutlarıyla kıyaslıyorsanız...


Herkesin farklı olumlu özellikleri vardır ve başkalarını kıskanmaktan kaçınmak için, sizi özel kılan şeyleri kendinize hatırlatmanız çok önemlidir. Hatta kendinizi vücudunuzu başkalarınınkiyle kıyaslarken yakaladığınız günlerde geri dönebileceğiniz en sevdiğiniz fiziksel ve duygusal özelliklerin bir listesini bile yazabilirsiniz.


-Ω-


7. "Vücudumun doğal dönüşüm sürecine güveniyorum ve her gün benim için yaptığı tüm harika şeyler için minnettarım."

Ne zaman kullanılır: Hamilelik, doğum veya ameliyat sonrası gibi büyük bir vücut değişiminden geçiyorsanız...


Vücudunuz önemli bir olay nedeniyle dönüştüğünde, eskiden yaptığınız şeylere veya daha önce nasıl göründüğünüze odaklanmanız kolaydır. Bedeninizi kullanarak başardığınız her şeyi belgelemek için günlük tutmanın yanı sıra bu olumlamayı kullanın - örneğin, dünyanın çeşitli yerlerinde yürüyen ayaklarınız, bir çocuk büyüttüyseniz rahminiz veya sanat yaratmış, sevdiklerinizi tutmuş veya diğer birçok önemli şeyi yapmış olabilecek elleriniz. Vücudunuzun başarmanıza yardımcı olduğu şeyler için merak ve takdir duyun.


-Ω-


8. "Bu geçiş sürecinde bedenimin dengeyi bulma becerisine güveniyorum."

Ne zaman kullanılır: Eğer menopoza giriyorsanız...


Bu sözler, kadınların hayatın bu evresini daha zarafet ve kolaylıkla geçirmelerine yardımcı olur.


Menopoz birçok kadın için zorlu bir dönem olabileceğinden, menopoz döneminde olumlamalara ve onaylamalara odaklanmak önemlidir.


Söyleyebileceğiniz bir başka olumlama da 'Vücudumu ve değişimlerden geçse bile benim için yaptığı her şeyi seviyorum ve takdir ediyorum' olabilir.


-Ω-


Günlük rutininize beden olumlamalarını dahil etmek, ruh sağlığınız ve genel refahınız üzerinde derin bir etkiye sahip olur. Olumlu mantraları tekrarlayarak vücudunuzu olduğu gibi sevmeyi öğrenebilir, kafanızdaki sesi eleştiriden takdire çevirebilirsiniz.


Vücudunuzun bir proje değil, tek gerçek eviniz olduğunu hatırlamak, kendinizi olduğunuz gibi kucaklamanıza ve öz-sevgi oluşturmaya devam etmenize yardımcı olacaktır.


-Ω-


Bilinçli Farkındalık için 12 Uygulama: İç huzuru bulmanıza yardımcı olacak 12 farkındalık çalışması


bottom of page